A family of love and assurance of discipleship in Christ our Lord.

//A family of love and assurance of discipleship in Christ our Lord.

A family of love and assurance of discipleship in Christ our Lord.

 I remember being a tiny teenage girl when joining University . My spiritual life was just as young as an embryo. Not knowing how to pray, consistently read the word of God, knowing nothing about CHRISTIAN LEADERSHIP, emotional struggles, low self esteem all these in a single package.TAFES has helped me be a miracle of my own. It has trained me-how a Christian leader is, for it had given me an opportunity to practically lead the flocks of this living God, helped me engage in prayer that has pulled my spiritual life to a certain level that I never expected being there.It has been an open door to many learning opportunities through programs conducted such as (DTS, LTS, Sexual Purity online classes, Angaza Leadership Camp, and Go conference). It has been a platform of worshiping and praising God in different levels. It has been a family of love and assurance of discipleship in Christ our Lord.

To also mention the brothers and sisters that it has freely offered me out of LOVE, who are surely a prayer answered

By |2020-06-13T12:24:49+03:00August 31st, 2018|stories_news|2 Comments

About the Author:

2 Comments

  1. Emmanuel Joseph April 16, 2019 at 1:45 am - Reply

    majeshi majeshi wana wa mungu nahitaji msaada nipo mkoa wa geita naitwa Emmanueljoseph sio mgeni sana TAFES nimekuwa nikihudhuria sana ibada umishen n.k na sikuwa mwanachuo ila ibada naenda mavyuoni aridhi @dsm uwasibu na mwimbili kwa mkoa wa geita kuna chuo kikubwa lakini hakina ibada hata moja na mkuu wachuo nijiran yangu mwana maombi pia moyo nauwia sana kufungua tawi la TAFES na inawezekana naomben msaada misingi na kananu kuvuna wanafunz na chuo hiki pia tegemenz kwa mkoa wa geita

    0625518303 my#

  2. admin July 17, 2019 at 12:17 pm - Reply

    Shalom Emmanuel, asante sana kwa kututaarifu. Tuna mpango wa kuanzisha TAFES mikoa mingine ikiwemo huko ulipo. Endelea kutuombea na kutupa taarifa tutakutafuta ili tuweze kufika huko. Ubarikiwe sana

Leave A Comment